Časopis Monitor č.2/2022

Časopis Monitor č.2/2022

Dnes, kdy k Vám, milí čtenáři, doputovalo nové číslo Monitoru je s největší pravděpodobností památka sv. Tomáše Akvinského, učitele církve. Není snad katolíka, který by o něm nikdy neslyšel a který by mohl říci, že žádný z jeho textů nezná. Vždyť i náš kancionál obsahuje čtyři jeho hymny věnované Kristu v NSO a pod číslem 927 je uvedena sice krátká ale velice výstižná prosba o srdce takové, jaké by měl mít každý z nás.


Uděláme-li si čas a zamyslíme-li se nad Tomášovými texty, s největší pravděpodobností se shodneme na tom, že
byl nejen mužem vzdělaným, ale také mužem hluboké víry, pokory a zbožnosti. Zbožnosti nedeformované vlastními nápady a citovými pohnutkami, ale neustálým vzděláváním se a upřímnou snahou dobrat se pravdy a tuto pravdu
zprostředkovat jiným.


V dnešní tolik uspěchané době se možná mnohý katolík zalekne oné spousty spisů pocházejících z pera tohoto světce, z nichž mnohé se jeví i náročné.


Nebojme se Tomáše, jeho texty mají totiž jednu velkou výhodu. Nemusíme je nutně číst jako spisy vědecké, ale mohou nám být podkladem k rozjímání, viz již výše zmíněné, které jsou v Kancionálu. Těmi můžeme klidně začít. Zároveň jeho texty mohou být i kompasem v morální pustině, kterou může připomínat současný svět, v němž je nám dáno žít.


„Nejvyšším zákonem je zákon Boží, od něhož se odvozuje zákon přirozený, daný všem lidem při Stvoření, a tedy nezměnitelný. Lidské zákony nesmějí být v rozporu se zákonem přirozeným. Účelem zákona je ustavit přátelství mezi lidmi a lidí vůči Bohu. (srv. STh II.1.99.1.) Zákon, který by nebyl spravedlivý, není zákon, nýbrž násilí, a kdyby odporoval zákonu Božímu, nesmí se poslouchat“. (STh II.1.96.4.)


Evermod Jan Sládek

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..