Časopis Monitor č.13/2024

Časopis Monitor č.13/2024

Měsíc červen, měsíc zasvěcený úctě Nejsvětějšího Srdce Páně, se pomalu chýlí ke konci. V souvislosti s tím, mne zaujal článek na fides.org popisující událost v jedné čínské vesnici, která se udála 5. června v diecézi Handan. Místní biskup Sun Jigeng přijel do Chaizhuangcun, aby v kostele zasvěcenému Nejsvětějšímu Srdci konsekroval nový oltář během mše svaté, na kterou dorazila asi stovka věřících. „Je nás málo,“ řekl biskup během homilie, „ale připravili jste nový oltář, ambon, svatostánek a také novou křtitelnici, abychom vyjádřili naši víru a touhu vždy jednat podle vůle Pána Ježíše a podle jeho Nejsvětějšího Srdce.“ Rozhodnutí slavit slavnost Nejsvětějšího Srdce o dva dny dříve v jemu zasvěceném kostele padlo proto, aby bylo vyhověno pastoračním potřebám spojeným se začátkem sezóny zemědělské sklizně. Spolu s biskupem Josefem Sunem koncelebrovalo pět kněží. Biskup vyjádřil své dojetí nad zbožnou spiritualitou malé venkovské komunity, kde všichni na jeden den přerušili sklizeň obilí, aby se zúčastnili bohoslužby u příležitosti patronátního svátku farnosti.

Je to jen jeden příklad z mnoha, který svědčí o veliké úctě Nejsvětějšího Srdce mezi čínskými katolíky. Vždyť více než 200 kostelů a kaplí je tam zasvěceno Nejsvětějšímu Srdci a není prý katolická domácnost, ve které by chyběl jeho obraz. A mnozí laici se zasvěcují s celými rodinami Nejsvětějšímu Srdci.

Jistě i tato zbožná úcta pomáhá překonávat čínským katolíkům překážky, které si my možná ani nedokážeme představit. Určitě i nám by jistě pomohla prohloubit a oživit víru v našich rodinách i celé naší vlasti, kdybychom dokázali alespoň na okamžik přerušit své „tolik nutné a neodkladné práce“ a dokázali v myšlenkách spočinout v Srdci, které se nechalo probodnout pro celý svět.

Evermod Jan Sládek

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..