Časopis Monitor č.4/2022

Časopis Monitor č.4/2022

Doba postní se blíží a mnozí z nás jistě přemýšleli nad tím, jak tento čas, který je nám dán k tomu, abychom se více přiblížili k Bohu, využijí. Je třeba nezapomínat, že je velkým darem nám daným především k našemu posvěcení.


V dnešní době, ve které nyní žijeme a můžeme ji nazvat dobou „velkých slov a dlouhých řečí“, se nabízí jakási „cesta za tichem“.


Svět, který nás obklopuje a ve kterém žijeme je již tak přeplněn mnohými zvuky a hluky, a navíc nás skrze média neustále stačí informovat o tom, kdo co řekl, následně nás poinformuje o tom, co tím vlastně myslel a v neposlední řadě nám poradí to, co si o tom máme myslet my. A protože my sami jsme často přesvědčení, že základem našeho štěstí, nebo alespoň připravenosti na věci příští je informovanost, hrozí nám, že se z těchto mediálních sítí nevymotáme.


A přitom stačí tak málo; zmáčknout čudlík. A najednou nás může obklopit ticho, ve kterém se můžeme vrátit k té nejzákladnější informaci. K informaci, která nás může z reality vytvářené médii přenést zpět do reality Božích dětí.


Do reality, ve které se nezapomíná na to, že se Boží syn stal člověkem, aby nás svou smrtí na kříži vykoupil a navěky spasil, že lidská duše je nesmrtelná a ke spáse opravdu potřebujeme Boží milost. A k ní vede cesta skrze svátosti
a ztišení a nikoli skrze přeinformovanost ze strany přechytralých mluvících hlav. Vždyť už v knize Přísloví 10, 19–20 můžeme číst: „Velké žvanění se neobejde bez hříchu, kdo drží své rty na uzdě, je moudrý. Ryzí stříbro je jazyk spravedlivého, srdce zločinců však nestojí za nic.“


Evermod Jan
Sládek

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..