Časopis Monitor č.1/2022

Časopis Monitor č.1/2022

Před několika lety jsem měl to štěstí, že jsem se mohl zúčastnit besedy s novinářem J. Petránkem. Beseda byla velice zajímavá a jedno z probíraných témat se týkalo „novodobé novinařiny“ – autocenzura, zamlčování skutečností tak, aby se ze zpráv, majících zpravit čtenáře o událostech, jež se udály, staly zprávy komentované, které mají vychovat čtenáře ke správnému názoru na ně.


Na mou otázku, proč současní novináři toto produkují, zatímco on tímto netrpí, odpověděl velice lakonicky v tom smyslu, že zatímco jeho kolegové v aktivní službě platí hypotéky a jiné splátky, a tudíž jsou odkázáni na pravidelný příjem, on má svůj důchod jistý, a tudíž je zcela nezávislý na tom, zda mu nějaké médium dá prostor.


Mnozí z těch, kteří v současné době nějakým způsobem vyplácejí mzdy novinářům, tedy jejich páni, po nich žádají upravování skutečností, nezveřejňování některých událostí, zamlčování a někdy i čistou lež. A pisálek to udělá jen proto, aby mohl zaplatit hypotéku.


Po nás křesťanech toto náš Pán naštěstí nežádá a slibuje nám daleko víc, než je pravidelná apanáž. Pravda, žádá od nás to, co je na jednu stranu těžší, neboť to od nás vyžaduje určitou námahu. Na straně druhé je to ve finále snazší, neboť si nemusíme pamatovat, co jsme komu nalhali.


Přejme si tedy do roku, který začíná, abychom žili v Pravdě, nenechali se zlákat snadností života v klamu a lži a výhodami, které může poskytnout, a tak mohli doufat v odměnu větší. Větší, než je teplé místečko, zaplacené složenky, dovolená u moře nebo na horách. V odměnu věčnou.

Evermod Jan Sládek

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..